Pięć kroków do wygnania wypalenia zawodowego

Pięć kroków do wygnania wypalenia zawodowego

Miałem wszelkie intencje, aby utrzymać wolniejsze tempo po-Covid. Ale czy to zrobiłem? Nie. Nie jestem jedyny – w szybkim badaniu moich przyjaciół ogólny konsensus jest taki, że życie jest teraz bardziej gorączkowe niż kiedykolwiek. Myślę, że mam wypalenie, powiedział jeden przyjaciel, a my wszyscy przytaknęliśmy. Może wszyscy mamy.

Jest to termin, który rzuca się na wiatr, ale prawdziwe wypalenie nie jest lekceważone, o czym psycholog wie aż za dobrze. Widzi ona przytłaczającą liczbę osób, które są wypalone.

Zazwyczaj kojarzymy wypalenie z całkowitym wyczerpaniem związanym z traumą w pracy. Ale ostatnie kilka lat spowodowało bezprecedensowe wyczerpanie psychiczne, fizyczne i emocjonalne, które przeniknęło do każdej dziedziny naszego życia. I chociaż lęk jest przydatny, ponieważ może pomóc nam uciec przed niebezpieczeństwem, nie jesteśmy zbudowani, aby doświadczyć go przez dłuższy czas.

Przez tak długi czas nie wiedzieliśmy, czy jesteśmy bezpieczni czy nie. Ludzie na stanowiskach władzy przekazywali nam mieszane wiadomości, granice między pracą w domu a życiem rodzinnym są teraz zamazane, a wiele osób boryka się z ogromnymi zmartwieniami finansowymi. Zdanie, które słyszę najczęściej to „Czuję się złamany”’.

Skąd więc wiesz, czy jesteś wypalony? 'To coś innego niż stres i niski nastrój’. 'Wypalenie jest spowodowane długotrwałą, chroniczną sytuacją i czujesz się przez nią tak wyczerpany, że czujesz, że nie możesz już sobie poradzić psychicznie i fizycznie.

Wyjaśnia, że objawy różnią się od osoby do osoby, ale mogą obejmować wyczerpanie, wyczerpaną energię, zmniejszoną skuteczność, niepokój, problemy ze snem, uczucie odrętwienia i niezdolność do strząsania kaszlu i przeziębienia.

Wspólnym mianownikiem jest to, że tym objawom zwykle towarzyszy moment żarówki, kiedy zdajesz sobie sprawę, że sposób, w jaki się czujesz, jest nie do zniesienia

Jeśli to brzmi jak ty, poniżej znajdują się kroki, które możesz podjąć.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Czy kładziesz się spać o północy i wstajesz o 5 rano? Czy pomijasz kolację, a zamiast tego zjadasz ciastko i filiżankę herbaty? Czy oszukujesz się, że ćwiczysz, gdy właśnie wciągasz legginsy? Jeśli tak, to czas zająć się podstawami: chodzić wcześniej spać, jeść regularnie pożywne posiłki i ruszać się codziennie bez przerwy. Będziesz zdumiony tym, jak szybko poczujesz się lepiej.

USTAL GRANICE

Jeśli często mówisz „tak”, gdy jest to ostatnia rzecz, jaką masz na myśli, spróbuj choć raz powiedzieć „nie”. Zobaczysz, że świat się nie rozpadnie – a ty poczujesz się wzmocniona i mniej zestresowana, nie robiąc czegoś, czego nienawidzisz.

NAKARM SWOJĄ DUSZĘ

Wypalenie i ekstremalny stres mogą czasami pozostawić ludzi w odrętwieniu. Sugeruje aktywne poszukiwanie czynności, które przynoszą ci radość, aby na nowo rozbudzić twoją zdolność „odczuwania”: obejrzyj film, posłuchaj muzyki, zrób szkic, przeczytaj książkę.

PIELĘGNUJ WIĘZI

Jeśli czujesz się emocjonalnie odrętwiały, zrób co możesz, aby połączyć się z innymi ludźmi – nic nie jest bardziej uzdrawiające niż ludzkie współczucie. Zwierzęta również mogą pomóc wnieść opiekę i radość z powrotem do twojego świata.

ODZYSKAJ KONTROLĘ

W najgorszym momencie możemy czuć się bezradnymi ofiarami sytuacji. Zamiast pozostawać biernym, sugeruje podjęcie kroków w celu odzyskania kontroli: „Nie wszyscy możemy zapłacić rachunek za gaz, ale możemy zmienić, kiedy mamy włączone ogrzewanie.