Najlepszy czas na ćwiczenia dla mężczyzn i kobiet jest zupełnie inny – oto dlaczego

Najlepszy czas na ćwiczenia dla mężczyzn i kobiet jest zupełnie inny - oto dlaczego

To dobrze znany fakt, że luka w badaniach nad płcią ma nieproporcjonalnie duży wpływ na zdrowie kobiet. Wiele badań w przeszłości i obecnie koncentruje się wyłącznie na mężczyznach i męskiej anatomii, ponieważ ciała kobiet mają tendencję do większej liczby zmiennych (takich jak hormony), a historycznie zdrowie kobiet zostało podważone przez seksistowskie tropiki, takie jak „histeryczna kobieta”. W rzeczywistości „niektóre szacunki sugerują, że włączenie kobiet do badań w dziedzinie nauk sportowych jest tak niskie, jak 3%”, mówi nowy raport, opublikowany w Frontiers in Physiology.

Ale raport to nie wszystkie złe wiadomości. W ciągu 12 tygodni badacze porównali 30 mężczyzn i 26 kobiet, w wieku od 25 do 55 lat, którzy podejmują różne reżimy ćwiczeń w różnych porach dnia, a raport podkreśla kluczową różnicę w wynikach, które mogą okazać się transformujące. Dostarczając wglądu we wpływ „pory dnia ćwiczeń (ETOD)” na wydajność fizyczną, skład ciała, zdrowie kardiometaboliczne i nastrój psychologiczny, badanie zamyka niewielki fragment luki badawczej dotyczącej płci.

Zajęcia jogi na świeżym powietrzu

Podczas badania, ciśnienie krwi, tkanka tłuszczowa, elastyczność, siła i moc aerobowa zostały zbadane zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a wszyscy uczestnicy otrzymali specjalnie zaprojektowany plan posiłków do naśladowania. Chociaż badania wykazały, że wieczorne ćwiczenia były „idealne dla mężczyzn zainteresowanych poprawą zdrowia serca i metabolizmu, a także emocjonalnego dobrostanu”, ogólnie rzecz biorąc, pora dnia miała mniejszy wpływ na uczestników płci męskiej, podczas gdy w wynikach kobiet zidentyfikowano wyraźnie inne tendencje.

Kobiety, które chcą zredukować tłuszcz w okolicach połowy ciała i poprawić swoje ciśnienie krwi, powinny ćwiczyć rano, aby uzyskać najlepsze wyniki, natomiast te, które chcą poprawić siłę mięśni górnej części ciała, nastrój i spożycie żywności, powinny ćwiczyć wieczorem. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się dokładnie, dlaczego wyniki były tak różne, uważa się, że różnice w hormonach, zegarach biologicznych i cyklach sen-budzenie mogą odgrywać rolę.

Oprócz utraty tkanki tłuszczowej i ujędrniania mięśni, ćwiczenia fizyczne są ważnym czynnikiem wielozadaniowym, jeśli chodzi o poprawę zdrowia, pomagają zmniejszyć zmęczenie, wspomagają sen, poprawiają nastrój i regulują poziom cukru we krwi, hormony, a nawet układ odpornościowy. Więc ostatecznie, każde ćwiczenie jest lepsze niż żadne. Najlepszy czas na ćwiczenia to najlepszy czas, w którym możesz to zrobić i dopasować go do swojego harmonogramu